18 Mart 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Türk Vatandaşı olduğunu öğrendi kalp krizi geçirdi

Hayranlık duyduğu ülke olan Türkiye’de Türk vatandaşı olarak yaşamak isteyen Gürcistanlı 65 yaşındaki Nazi Mazasxli’nin bu hayali uzun çabalar sonunda gerçekleşti. Türkiye’de evlenip yeni bir hayat kurmaya çalışan Mazasxli’nin vatandaşlığa kabul edildiğini öğrendiğinde yaşadığı aşırı heyecan onu az kalsın hayatından ediyordu.

Gürcistan’da eşini kaybettikten sonra 4 çocuğu ve torunlarıyla yalnız kalan 65 yaşındaki Nazi Mazasxli, Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Bu almış olduğu karar kaderini bir anda değiştirmiş oldu. Önce Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunup ardından 85 yaşındaki Hasan Çimen ile tanıştı ve hayatının sonbaharını birlikte geçirmek istediği Hasan Bey ile evlendi. Çaresizlik içinde bir hayattan umut dolu mutlu bir hayata doğru her şey yolunda giderken uzun yıllardan beri beklediği vatandaşlık başvurusunun kabul edildiğini öğrendi. Mutluluğuna mutluluk katan bu haber az kalsın Nazi Mazasxli’yi hayatından ediyordu.

Uzun zamandır kurduğu hayalin gerçeğe dönüştüğünü duyunca aşırı heyecan yüzünden aniden bayıldı. Ardından hastaneye kaldırıldı. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Burak Teymen tarafından tedavisine başlanan Nazi Hanım’ın kalbinin durduğu anlaşılıp tedaviyi yürüten Uzm. Dr. Burak Teymen, Mazasxli’nin hastaneye ulaştığında solunum yollarının kapalı ve kalbinin durmuş olduğunu belirtti. şunları Nazi Hanım’ın sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Teymen söyledi: “Kalbinin durduğu anlaşılan Nazi Hanım’a ilk olarak kalp masajı uygulandı ve kalbi çalıştırıldı. Ardından hızlı bir şekilde tıkanan damarının açılması için Anjiyo ünitesine alındı. Ballonlu stent yöntemi ile tıkanan damarı açıldı. Yaptığımız tedavi işlemleri ardından yoğun bakıma alınan hastamızın sağlık durumu oldukça iyi. Eski sağlığına kavuştuğunu söyleyebiliriz. Kendisini taburcu ediyoruz ancak kontrolleri belirli aralıklarla devam edecek.”

GÜRCÜ NAZİ ARTIK TÜRK KIZI NAZLI

Türkiye’ye gelmesiyle hayatı değişen Nazi Mazasxli: “Türkiye çok güzel bir ülke. İnsanları, doğası, yaşam şekli her şeyi ile hayranlık duyduğum bir ülkeydi. Buraya gelip bu güzellikleri gördükten sonra Türk vatandaşı olmaya karar verdim. Hayatımın geri kalanını bir Türk vatandaşı olarak devam ettirmek istedim. Verdiğim uzun çabalar sonunda başvurum kabul oldu ve bu yüzden çok heyecanlandım. Yaşadığım heyecan o kadar büyüktü ki haberi duyunca aniden bayıldım. Ancak Türk doktorlar sayesinde geçirdiğim kalp krizini başarıyla atlattım ve hayalime kavuşmanın mutluluğu ile hayatıma Nazi değil Nazlı Çimen olarak devam ediyorum. Artık yalnız da değilim ve Hasan Bey ile hayatımızın sonbaharını birlikte yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

AŞIRI HEYECAN KALBİN SAĞLIĞINI ETKİLİYOR

Aşırı heyecanın kalp krizine neden olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Burak Teymen, ifadelerini kullanarak şu uyarılarda bulundu: “Belirli bir yaşın üzerinde olan ve kalp muayenesi yapmayan kişilerin muhtemel kalp rahatsızlıklarına karşı tedbirli olması, belirli aralıklarla kontrolden geçmeleri büyük önem arz ediyor. Çünkü kalp krizinin zamanlamasını tahmin etmek ve önlem almak kontroller ile mümkün olmaktadır. Düzenli kalp kontrollerinden geçmeyen riskli hastalardır. Aşırı heyecan ya da başka etkenler kalp krizini her an tetikleyebiliyor.”

 

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü